od daniela » úte kvě 30, 2006 1:08 pm
POMĚROVÉ MĚŘIČE TEPLA
Poměrové měřiče tepla (označované také jako indikátory vytápění) nepatří mezi regulační zařízení a vlastníci budov nebo společenství vlastníků jednotek nejsou povinni podle žádného právního předpisu zajistit jejich instalaci.
Uplatňování jakýchkoli měřičů tepla v bytech nepředepisuje vlastníkům domů žádný právní předpis. O instalaci těchto měřidel rozhoduje vlastník objektu. Měřidla tepla v bytech sama o sobě úsporu tepla nepřinesou, mají však výrazné psychologické působení na úspornější jednání uživatelů bytů při vytápění.
Existují však již moderní měřiče využívající tzv. denostupňovou metodu měření spotřeby tepla v bytech, neboli měření tepelné pohody bytu, kde k takovému stavu nemůže dojít. Jde o aplikaci metody měření spotřeby tepla v bytech, která respektuje fyzikální principy šíření tepla v bytových domech. Tato metoda měření, jako jediná řeší problematiku krajních a středových bytů tak, že krajní byty nedoplácejí na svoji polohu vyšší platbou. Princip činnosti měření spotřeby tepla spočívá v trvalém měření průměrné teploty bytu a v současném měření venkovní teploty. Z rozdílu těchto teplot se počítají po celou dobu topného období topné jednotky tzv. denostupně. Počet zaregistrovaných denostupňů je měřítkem spotřebovaného tepla v bytě.
Prakticky to znamená, že ten uživatel bytu, který si pomocí termostatických ventilů nebo kohoutů na radiátorech nastaví a udržuje nižší průměrnou teplotu, bude mít méně zaregistrovaných denostupňů, tudíž po rozúčtování menší platbu. Platí, že snížení teploty o 1°C znamená snížení nákladů o cca 6 %.
TEPELNÝ KOMFORT
Metoda nepoužívá žádné upravující koeficienty, neboť míra dosažené a nastavené teploty charakterizuje skutečný tepelný komfort, za který uživatel bude platit. To je také smyslem a předmětem služby dodávky tepla koncovým uživatelům - zajištění odpovídajícího tepelného komfortu a je spravedlivé aby uživatel platil za výsledek této služby.
KONKRÉTNÍ PŘÍKLAD
Projekt se uskutečnil v roce 2003 v Blansku, a to v domě s 36 byty (9 bytů dvoupokojových a 27 bytů třípokojových) s dálkovým vytápěním přes obslužnou objektovou předávací stanici, umístěnou ve sklepě objektu. Ve výchozím stavu v bytech byly jen klasické regulační kohouty na radiátorech a v bytech nebylo žádné měření spotřeby tepla.
Pro měření spotřeby tepla byl instalován Centralizovaný měřicí systém MV1, standardně nasazovaný na objektech v ČR, jehož základní vlastností je, že měření spotřeby tepla v bytech se uskutečňuje pomocí metody měření tepelné pohody bytu - denostupňová metoda. Hodnotící funkce spotřeby tepla je odvozena z rozdílu vnitřní a venkovní teploty pro každý sledovaný byt.
Centralizovaný měřicí systém umožňuje provádění odečtů bez vstupů do bytů a poskytuje samosprávě bytového domu aktuální informace o probíhajícím měření.
Termostatické ventily byly v bytech instalovány v závěru roku 2002, tudíž celé sledované období roku 2003 již byly v činnosti. Měřicí systém byl instalován ke konci ledna roku 2003, do činnosti byl uveden v počátku měsíce února. Během února, kdy se uživatelé seznamovali s ovládáním termostatických ventilů v návaznosti na měření, se vliv úspor ještě neprojevil. Avšak po osvětě mezi všemi uživateli o smyslu a používání regulace a měření, se vliv instalace regulace a měření v druhé části topné sezóny roku 2003 již významně projevil.
Jelikož byly k dispozici podrobné záznamy spotřeby tepla na objektu z předchozích roků, bylo možné provést srovnání vlivu instalovaných opatření a vyhodnotit výsledky.
Rok 2003 byl dle měření Českého hydrometeorologického ústavu oproti roku 2002 cca o 2% náročnější na vytápění. Srovnáním celkové spotřeby tepla na objektu za rok 2003 a 2002 vychází úspora cca 12,8 % (cca 45000 Kč/rok). Do těchto úspor prakticky nezasáhnul na vytápění nejnáročnější měsíc v každém roce a to měsíc leden a rovněž měsíc únor.
Odečty z tzv. centrální jednotky může provádět člen samosprávy, rovněž tak rozúčtování nákladů, a to pomocí, na legislativu navázaného rozúčtovacího programu, volně přístupného na internetové stránce montážní a dodavatelské firmy. Takto lze do budoucna zcela eliminovat provozní náklady za platby odečítací a rozúčtovaní firmě.
Rovněž tak není třeba pro pokračující měření v následném roce žádný měřicí element vyměňovat či doplňovat. To vše zrychluje návratnost investice.
Měřicí systém umožňuje každému uživateli sledovat na displeji ve svém bytě průběh registrace topných jednotek ve vztahu k nastavené teplotě bytu, ze které se pak přímo odvíjí platba.
Dle slov uživatelů je to významný motivační moment, který vede každého uživatele k úspornému chování. Princip měření vylučuje nulový náměr, tudíž při rozúčtování se volí základní složka zcela minimální a preferuje se tak měření vyjádřené velikostí spotřební složky vycházející z naměřených údajů.
Měřiče s denostupňovou metodou se celorepublikově nasazují, konkrétně např. v Praze a okolí, také v Blansku, kde jsou instalovány už na šesti bytových domech.
d@niela