Slivovice trošku jinak
* Tinktura z černé borůvky:
Sušené borůvky nasypeme do láhve a zalijeme slivovicí. Dobře uzavřenou láhev na čtrnáct dní uložíme v teple (stačí 20 °C). Scezenou tinkturu užíváme vnitřně v dávce 20 kapek, při průjmu ředíme 20 kapek ve lžíci vody. Při nachlazení dáme 20 kapek do vhodného čaje, nebo 20 kapek nakapeme na cukr.
Tinktura z mladých výhonků borovice:
Vrchovatou lžíci mladých výhonků borovice zalijeme 100 ml francovky a 20 ml dobré slivovice. Přidáme deset rozdrcených tablet acylpyrinu a necháme v uzavřené láhvi v teple vylouhovat tři týdny. Používáme k mazání a k obkladům bolestivých míst při kloubových a svalových bolestech.
A TEĎ UŽ JEN LAHODY PRO VŠECHNY:
* Domácí mystery:
Smícháme 1 l bílého vína, 1 l slivovice, 70-80 dkg cukru, 2 citrony, 1 pomeranč, 1 vanilkový cukr, 2 dcl rumu a po třech týdnech přecedíme (v průběhu občas zamícháme).
* Vinovňák:
Smícháme 1 l slivovice, 1/2 l rumu, 1,5 l kokakoly, 2 vanilky a 5 zrnek hrozinek. Když se nám to zdá moc silné, přidáme ještě kokakolu.
* Vaječný koňak:
6 žloutků, 25 dkg cukru, 1/2 l sladké smetany, 1 vanilkový cukr, 1/2 l slivovice. Žloutky ušleháme s cukrem a vanilkou, pak pomalu rozšleháme šlehačku a nakonec přidáme slivovici.
Likér ze slivovice :
Potřebujeme 1 l bílého vína, 1/2 l slivovice, 40 dkg pískového cukru, 1 deci rumu, 2 řádně omyté citrony nakrájené na kolečka, 2 celé vanilky (2x2 cm). Všechno dáme do dvoulitrové láhve, necháme asi deset dní stát (občas zamícháme), potom přelijeme přes jemné plátno a můžeme konzumovat jako aperitiv. Likér je ale dobré ještě vychladit v lednici.